Skip to content Skip to footer

STRES V PRÁCI NÁS NIČÍ, AKO A PREČO HO PO PRÁCI VYPUSTIŤ

Stres je strašiakom dnešnej doby. Vystresovaní vstávame, vystresovaní ulíhame. Reč je o negatívnom strese, ktorí nám škodí a ktorého dlhodobé pôsobenie a účinky sa podpisujú na mnohých zdravotných problémoch – od vysokého krvného tlaku až po nebezpečnú hladinu cukru a cholesterolu v krvi.

Aj dobrý stres existuje

Aby sme pochopili, ako stres na náš organizmus vplýva, je treba najprv pochopiť jeho podstatu. Stres sa definuje ako nešpecifická obranná reakcia organizmu na vonkajšie či vnútorné okolnosti. Táto obrana pozostáva z chemických a fyziologických telesných prejavov. Telo touto cestou reaguje na rôzne podnety – tzv. stresory, medzi ktoré patrí prekvapenie, zľaknutie, ale i radostné či smutné správy.


Podľa typu stresora rozoznávame aj rôzne typy stresu. Existuje dokonca stres pozitívny, ktorým „trpíme“, ak očakávame nejakú radostnú správu. Tento typ stresu do istej miery zvyšuje výkon a tvorivosť. Ak však dnes niekto o sebe hovorí, že je „vystresovaný“ obvykle naráža na stres negatívny – stres, ktorým reagujeme na neprimeranú záťaž, negatívne správy, či nepriaznivé životné udalosti. Sú však aj ľudia, ktorým sa stresu máli. Tí môžu siahnuť po špecifickom – umelo vyvolanom strese. Napríklad pri adrenalínových športoch.

stres

Treba tiež otvorene priznať, že určitá miera stresovej záťaže je pre nás žiadúca – je to akýsi tréning organizmu, aby sme vedeli v prípade potreby správne reagovať. Avšak pri dlhodobej a nadmernej záťaži dochádza k preťaženiu, oslabuje sa imunitný systém a vznikajú rôzne zdravotné problémy.

Najmä dámy bude tiež nepochybne zaujímať aj to, že negatívny stres sa do veľkej miery podpisuje aj pod rôzne problémy vzhľadu, ako sú ekzémy, vyrážky, či vrásky a predčasné starnutie pleti. Jednoducho povedané – všetkého veľa škodí. A v prípade stresu to platí dvojnásobne.

Ako sa zbaviť stresu

Stres sa však stal v istom období ľudskej existencie istým štandardom nášho bytia. Našťastie – aj vďaka novým výskumom o jeho negatívnom pôsobení na zdravie človeka si začíname uvedomovať, že prílišná miera stresu nie je na mieste. Preto hľadáme stále nové spôsoby a cesty, ako sa stresu zbaviť – prípadne ako nahradiť negatívny stres stresom pozitívnym a účelovým.

Popri meditačných a relaxačných technikách, či klasickom behu a rôznych tipoch športom, mnoho odborníkov odporúča hľadať nové a neopozerané možnosti ako vypustiť paru a ako sa odreagovať.

V prípade „officovej“ kultúry dnešnej doby je tou najlepšou cestou nájsť aktivitu, ktorá je primerane fyzicky náročná a zabaví vás. Jednou z takýchto možností je aj hra Team up, pri ktorej spoločnými silami plníte úlohy a hľadáte riešenia logických hádaniek aj fyzických úloh. Hra nedáva priestor na to, aby ste mysleli na prácu a vracali sa k bežným problémom, ktoré sú najčastejším typom stresorov. V Team upe si jednoducho už počas jednej návštevy dokonale vyčistíte hlavu a nabijete sa pozitívnou energiou

VYBERTE SI Z NAŠICH AKTIVÍT